Honoring Outstanding Teachers of the Year

2024

Susan Mitchell, Humble ISD, Elementary

Rhonda Perez, Channelview ISD, Secondary

 

2023

Lisa Mackey, Klein ISD, Elementary
Chris McLeod*, Brazosport ISD, Secondary

 

2022

Vanessa George-Sebro, Pearland ISD, Elementary
Sherman Batiste, Fort Bend ISD, Secondary


2021

Yvonne Lopez Taylor, Aldine ISD, Elementary
Janet Menzie, Fort Bend ISD, Secondary


2020

Juliette Broussard, Pasadena ISD, Elementary
Joe Paneitz, Humble ISD, Secondary


2019

Jeanna Peña, Cypress-Fairbanks ISD, Elementary
Holly Hartman, Spring Branch ISD, Secondary


2018

Terri Armendariz, Deer Park ISD, Elementary
Brenda Varvoutis, Pasadena ISD, Secondary


2017

Laura Hamilton, Aldine ISD, Elementary
Dale Jensen, Clear Creek ISD, Secondary


2016

Christina Dismuke, Katy ISD, Elementary
Anthony Tran, Clear Creek ISD, Secondary


2015

Harvey Augustine III, Crosby ISD, Elementary
Mark Lesmeister, Pearland ISD, Secondary


2014

Jillian Howard *, Clear Creek ISD, Elementary
Janie Spies, Katy ISD, Secondary


2013

Jami Lupold, Pasadena ISD, Elementary
Pepper C. Smith, Friendswood ISD, Secondary


2012

Nicole Morales, Santa Fe ISD, Elementary
Kimberly Martin, Galena Park ISD, Secondary


2011

Amy Perez, Aldine ISD, Elementary
Joy Wagner, Alief ISD, Secondary


2010

LeAnne Parker, Fort Bend ISD, Elementary
Michael Twigg, Waller ISD, Secondary


2009

Pamela Price, Deer Park ISD, Elementary
Stephanie Williams, Fort Bend ISD, Secondary


2008

Theresa Fallwell, Katy ISD, Elementary
Lucinda Thelen, Alief ISD, Secondary


2007

Stephanie Fisher, Humble ISD, Elementary
Wendy Warren, Alief ISD, Secondary


2006

Bill Horewitch, Cleveland ISD, Elementary
Erik Hedstrom, Spring ISD, Secondary


2005

Kathy Radek, Fort Bend ISD, Elementary
Juliet Sheffield, Dickinson ISD, Secondary

2004

Bonnie-Beth Newman, Crosby ISD, Elementary
Kristen Piper, Danbury ISD, Secondary

 

2003

Linda Lewis Michael, Clear Creek ISD, Elementary
Denise Tanner*, Friendswood ISD, Secondary


2002

Kristin Lemen, Alief ISD, Elementary
Deborah Parrott, Galena Park ISD, Secondary


2001

Shelly Fine, Spring ISD, Elementary
Lorraine Maneen*, Spring Branch ISD, Secondary


2000

Catherine Robinson, Spring Branch ISD, Elementary
Deborah Green, Deer Park ISD, Secondary


1999

Sheryl Lambert, Fort Bend ISD, Elementary
Jan Vanderpool, Galveston ISD, Secondary


1998

Cecelia Jackson, Houston ISD, Elementary
Bea Svambera, La Porte ISD, Secondary


1997

Buna “Lu” Wright, La Porte ISD, Elementary
Janet Pepperday, Pasadena ISD, Secondary


1996

Charlotte Stumpf, Fort Bend ISD, Elementary
Candace Flanary, Deer Park ISD, Secondary


1995

Patty Oliver, Spring Branch ISD, Elementary
Sallie A. Langseth* Deer Park ISD Secondary


1994

Anne Anderson, Klein ISD, Elementary
Mary Dozier, Klein ISD, Secondary


1993

Kathy Ungerer Hogan*, Humble ISD, Elementary
Diane H. Lee, Alief ISD, Secondary


1992

Debra Sue Sonner, Spring Branch ISD, Elementary
Cathy Mariotti, Fort Bend ISD, Secondary


1991

Kathy Derryberry, Stafford MSD, Elementary
Hilda Rios, Deer Park ISD, Secondary


1990

Ann Rousseau Weiss*, Spring ISD, Elementary
Mercedes Russell Bonner*, Fort Bend ISD, Secondary


1989

Barbara Sue Walker*, Katy ISD, Elementary
Joyce Roberta Miller-Alper*, Spring Branch ISD, Secondary


1987

James Eugene Stones Jr.*, Spring Branch ISD, Secondary


1985

Melanie Wells Christie*, Spring Branch ISD, Secondary


1983

Patricia C. Taylor*, Spring Branch ISD, Secondary


1981

Judy McCaleb Matney*, Fort Bend ISD, Secondary


1973

Mary Elizabeth C. Brown*, Houston ISD, Secondary

 

 

*Also selected as Texas Teacher of the Year

Main Office
Region 4 Education Service Center
7145 West Tidwell Road Houston, Texas 77092-2096
713.462.7708 | PHONE
Region 4 is making improvements to the McKinney Conference Center and will invite guests to experience the difference in September of 2024.
© REGION 4 EDUCATION SERVICE CENTER
Built with Kalibrate CMS .NET Framework